Blogi | LukuExpert
26.07.2021

Vargad kuulutavad sügist!

Autor: Riho Ever
Ma pole pendlimees ega šamaan, kuid ühte julgen sulle ennustada: ega sügis tulemata jää. 
 
Praegu võib see uksumatuna tunduda, isegi omamoodi soovmõtlemisena. Nii kuum pole Eesti suvi vist kunagi olnud. Kuid elu on näidanud, et paduvihmade ja rünkpilvede eest pole keegi kaitstud. Hiljemalt oktoobris võid tänase kuumuse ära unustada ja loomikult tuleb sul siis oma armsa suvilaga hüvasti jätta. 
 
Omaette jäetud suvila on aga kõigi peavalude ema. Lisaks sügisele ei jää nimelt tulemata ka vargad ning inimtühjas suvilas askeldamisest pole nende elus midagi paremat. Niisiis tuleb suvilast lahkumisele juba praegu mõtlema hakata, ükskõik kui enneaegne see hetkel ka ei tundu. 
 
Siin on viis lihtsat soovitust, mida sügise vältimatu saabumise korral meeles pidada.
 
Peida kõik ahvatlev
 
Kui sügisel tagasi linnakoju kolid, alusta vaateakende” tühjendamisest. Peida oma suvilas kõik (väärtuslikud) asjad, mille pikanäpumehe terav silm läbi suvilaakna kinni võiks püüda: rahapakid köögilaual, juveelid elutoas, kullast WC-hari kempsus. Peida need ära, kata kinni, kaeva kasvõi maa alla  peaasi, et varas su suvilas midagi väärtuslikku ei märkaks. 
 
Mõned inimesed soovitavad sügise hakul suvila ära koristada, kuid koristamata eluruumid võivad aknast sissepiilujale luua mulje, et peremees on vaid hetkeks ära läinud ja võib kohe tagasi tulla. Nii et kaalu võimalust oma suvila mõõdukalt segamini jätta. 
 
Pane akendele tormiluugid
 
Enne suvekodust lahkumist veendu, et kõik aknad oleksid kindlalt suletud ja riivistatud. Sageli osutub just aken suvila nõrgimaks lüliks. 
 
Talveks on mõistlik aknad niinimetatud tormiluukidega sulgeda. Esiteks kaitsevad need su suvist majapidamist võimalike tormide eest, nagu nimigi lubab. Teiseks pole tänu tormiluukidele võimalik vargal majja sisse piiluda.
 
Parima turvalisuse nimel tasub tormiluugid lukustada tabalukuga. Tabaluku aasad peavad ulatuma ühelt aknaluugilt teisele ning lukustumise koht ei tohi jääda kahe luugi vahele. Lukuaasad peavad olema kinnitatud peitpeapoltidega nii, et neid ei saa väljastpoolt maha keerata.
 
Vaata aknaklaasid üle
 
Lihtsaim  kuigi lärmakaim  viis suvilasse tungida on aken katki lüüa. Samas ei peagi akende hävitamise operatsioon alati klassikildudega lõppema. Vanemate akende puhul on klaasi eemaldamine nimelt küllaltki lihtne: klaasiliistud võetakse väljastpoolt ära ja klaas tõstetakse eest. Selle vältimiseks kinnita klaas korralikult silikooniga ja aknaliistud liimiga. Akende purukslöömise eest see mõistagi ei kaitse, kuid parem see kui mitte midagi. 
 
Kui varas lõhub aknaklaasi, teeb ta seda reeglina akna lukustitele ligipääsemiseks. Selle raskendamiseks soovitan kasutada lukustatavaid aknalinke. Kui need ei peaks stiili või olemasoleva lukumehhanismiga sobima, siis on võimalik aknad talveks blokeerivate klotsidega kinni keerata. 
 
Kindlusta välisuksed
 
Seletamatagi selge, et sügisel tagasi linna kolides tuleb sul suvila välisuksed kriitilise pilguga üle vaadata.
 
Välisustele soovitan paigaldada korralikud lukud, mis ei pea ilmtingimata kõige kallimad olema. Erinevaid häid lukulahendusi saad ka mõistliku hinna eest  sinu ainus mure on LukuExperti kohale tulla (või meile kirjutada/helistada) ning me leiame korraliku luku, mis su eelarvet ära ei tapa.
 
Püüa hoiduda niinimetatud hiina lukkudest ja võtmepesadest, mis võivad olla kvaliteettoodetega eksitavalt sarnased, kuid funktsionaalsuse ja töökorra poolest radikaalselt kehvemad. Oled sa näiteks vuhvel Airpodse originaalidega võrrelnud? Novot!
 
Pane end varga olukorda!
 
Tee suvilale tiir peale ja püüa mõelda, millele sa ise vargana tähelepanu pööraksid? Pööninguluugile? WC aknale? Verandale? 
 
Likvideeri kõik võimalikud pilud”, mille kaudu pikanäpumees end su suvilasse võiks libistada. Vaid nii saad olla enam-vähem kindel, et sind ootab järgmise suve hakul ees ikka seesama suvila, kust sa sügisel lahkusid.
 
Head suve viimast kolmandikku ja veelgi paremat (ja turvalisemat) vältimatult saabuvat sügist!

Kommentaarid

Nimi
E-post
Kommentaar

LukuExpert OÜ

Tartu mnt. 74, 10144 Tallinn Tel.: +372 641 0610 Registrikood: 10407435 KMKR: EE100054150 epood@lukuexpert.ee
*}
76_1_tk1.png 77_1_Sterling_Logo_Black__Yellow_2016.png 78_1_yale.jpg 79_1_tk_4_1.png 80_1_tk5.png 89_1_amig-logo.png 90_1_192d1a142b7856cdfb0313e6e233a7a8e614b2c2.png 91_1_Besam_Assa_Abloy-logo-AD19ADA843-seeklogo.com.png 92_1_ILOQ_1_logo.PNG 93_1_dorma-logo.png