11.02.2021
Milline lukk kaitseb Sinu kodu?
Autor: Luku Expert
„Hea on vana olla,” rõõmustas kunagi koomik George Carlin. „Ma võin ükskõik milliselt ürituselt poole pealt lahkuda, ilma et keegi seda pahaks paneks.”
Tõsi mis tõsi. Kui vanaisa suguvõsa kokkutulekul peale eelrooga püsti tõuseb ja minema jalutab, ei tunne keegi end solvatuna. Ju väsis ära, las läheb puhkab. Ime, et niigi kaua vastu pidas, ikkagi juba 92 aastat turjal!
Mis inimeste puhul iseenesest mõistetav, see lukkude maailmas kummatigi mitte. Mine tee tiir suvalise korrusmaja trepikojas ja silmitse ukselukke: suurem osa on vähemalt 40 aastat tagasi paigaldatud! Me kujutame ette, et lukud on eluaegsed, ent tegelikult vananevad need täpselt samamoodi nagu inimesed.
Politsei hinnangul toimub 90% koduse vara vastaseid kuritegusid seetõttu, et kurjategijal on lihtne sisse murda: lukud ja uksed on viletsad, aknad kaitsmata. Kui sa oma korterit 1978. aastast pärit lukuga kaitsed, pole põhjust imestada, kui su kodu ühel päeval kraamist tühjaks tassitakse.
Lukke tuleb niisiis aeg-ajalt vahetada, eriti aga siis, kui uue korteri ostad. Sa ei tea kunagi, kui palju võtmeid eelmine omanik tegi ning kelle käes need on. Täpne number võib kümnetesse küündida – mida kauem eelmine omanik korteris elas, seda rohkem jõudis sealt remondimehi ja/või üürilisi läbi käia. Kõik pole automaatselt vargad, ent piisab ühest. Parem karta kui kahetseda.
Niisiis – pane oma uksele uus lukk. Ja pane selline, mille lisavõtmeid valmistatakse vaid spetsiaalse võtmekaardi ettenäitamisel. Kui torumeheks maskeerunud kurjategija su ukse võtit „laenab”, ei õnnestu tal seda paljundada. Lukumeister tahab näha võtme juurde kuuluvat turvakaarti ja kel seda pole, see võtmekoopiaid ei saa.
Lahe, või mis? Lahe muidugi!
Ja mis veel olulisem: turvaline.