Kirjutasime hiljuti, et hea lukk on nagu inimene: sul võib olla maailma kauneim naine või mees, kui talle aga õhku, valgust ega toitu ei anna, jääb vaeseke kängu.
Seda, kui tihti lukke hooldada tuleb, kirjeldasime täpsemalt siin. Täna vastame aga teisele olulisele küsimusele: millised luku osad vajavad hooldust ja kontrolli?
oluline komponent on mõistagi kruvi. See detail on luku puhul sama oluline kui inimesel: kui kellegi kruvid logisevad, tuleb temast eemale hoida. Ukselukuga on sama asi, selle vahega, et lahtine kruvi tõmbab teatud tüüpi inimesi hoopis ligi. Vargaid nimelt. Sestap tuleb vähemalt kaks korda aastas (vajaduse korral tihedamini) kõikide komponentide kruvide kinnitusi kontrollida ning need ka üle pingutada, kui vaja.
Kontrollida tuleb hingi, lukukorpuseid, vasturaudu, võtmepesi ja kupleid. Samuti vajavad lukuõliga hooldusmäärimist lukusüdamik (ehk silinder), lukukorpuse keeled, väändenupu plastpuks (nupu ja kilbi vahel) ning lingi laagrid (lingi ja kilbi vahel).
Kui sulle tundub, et luku pika eluea suudab vaid hooldus tagada, siis eksid. Hea ja kaua töötav lukk on nagu vein: see võib seistes paremaks minna, kuid ainult õigetes tingimustes. Sinu töö on need tingimused tagada.
Jälgi, et praht või metallipuru ei satuks lukukorpuse liikuvatele osadele. Samuti ei tohi lukukorpusesse vett sattuda. Ja kuigi lukukorpuse ülevärvimine võib hea ideena tunduda (kes see ikka keset ilusat punast ust halli lukku tahab näha), ei tohi lukukorpuse esiplaati värvida ega lakkida. Pintsel tuleb eemal hoida ka kald- ja lukustuskeele elementidest.
Ust ei tohi sulgeda, kui lukukorpusel on lukustuskeel välja keeratud asendis. Ja kui uksele kinnitusavasid hakkad puurima, püüa seda teha nii, et samal ajal poleks lukukorpus ukse sisse monteeritud.
Kui teed lukusüdamiku montaaži ja võtmepesa ei asetu oma kohale vabalt, ära jumala pärast vasarat või muud lööktööriista kasuta. Eemalda lukukorpus ning kontrolli olemasolevat ava.
Võtmepesa keeramisel tohib kasutada vaid sellele südamikule sobilikku võtit (mitte lõiketange, kruvikeerajat või jumal teab mida – inimese kujutlusvõime on piiritu). Võti tuleb otse-asendis võtmepesas lõpuni suruda ning alles seejärel lukk kinni või lahti keerata.
Ukselinkidele ja käepidemetele ei tohi asetada raskusi, kuna need annavad lukukorpuse lingikeelele ja selle vedrule lisakoormuse, mis lühendab omakorda luku kasutusiga. Raske toidukotiga koju saabudes on loomulikult suur kiusatus see ukselingile riputada, ent püüa seda palun vältida.
Kui ust transpordid, ära hoia kinni ukselingist või -käepidemest. Ja lastele tasub südamele panna, et kuigi ukselingi või käepideme küljes on mõnus kõlkuda (mine tea, ehk leidub kõlkujaid ka täiskasvanute seas), siis ärgu nad seda siiski tehku: ukse küljes rippumine põhjustab lukukorpuse kaldkeele vedru kiiremat kulumist ning lingi või käepideme kinnituste väljavenimist.
Kui lukku ise hooldada ei oska või on kogu eelnevat juttu sama raske lahti muukida nagu korralikku Abloyd, siis tea, et alati leidub meistrimees, kes oskab. Sa ei peagi kõiki maailma asju jagama, sinu asi on teada neid probleeme, mis sinutööd puudutavad. Las olla teiste asjadega kursis teised inimesed. Niisiis – ära häbene ja võta meiega ühendust!