Blogi | LukuExpert
16.08.2012

Laste turvalisus

Autor: Luku Expert

5 nippi, kuidas muuta kodu enne kooliaja algust turvalisemaks

Peagi on algamas kooliaeg. Kas Sina oled enne lapse koolisaatmist mõelnud oma kodu turvalisusele?

Kui peres on lapsi, kes lähevad esimesse klassi või hakkavad iseseisvalt koolis käima, tasuks mõelda kodu turvalisuse strateegiale.

 

Meil on Sulle 5 nippi, kuidas kaasata oma laps turvalisema kodu loomisse.

kuidas-opetada-lastele-kodu-turvalisust

1. Sinu praeguse luku seisukord

Esmalt tasub üle vaadata, kas olemasolevad lukud on piisavalt turvalised. Kui ei ole, siis soovitame halvasti toimiva või katkise luku vahetada uue ja korraliku vastu.
 
Luku vahetamisega tasub tegelema hakata juba paar nädalat enne kooli algust, sest laste harjutamine uue luku avamise ja sulgemisega võtab aega. Nii võid kindel olla, et lapsed oskavad hiljem lukku käsitleda, ega jää hätta ka üksi kodus olles. 

 

2. Võtmed - kus ja kellel?

Kas tead täpselt, kelle käes on Sinu kodu võtmed ning kui palju võtmeid üldse kokku on? Kadunud võtmed on turvarisk, sest võtme leidjal on väga kerge siseneda Sinu koju. Jäta meelde, et kindlustus ei korva sissemurdmiskahjusid, mis on teostatud võtmeid kasutades – kahjuks ka varastatud võtmete kasutades.

 

Kadunud võtmete korral ei ole Sul vaja koheselt lukku välja vahetada. Sinu olemasolev lukk on võimalik ümber sarjastada ehk kodeerida - kasuta selleks professionaalse lukussepa abi


Küll on aga mõistlik osta olemasolevale lukule uus lukusüdamik siis, kui vana südamik on kulunud või liialt madala turvaastmega.

 

Kui Sa vajad lisavõtmeid, vali võtmevalmistustöökoda hoolikalt. Telli võtmed sealt, kus neid valmistatakse kvaliteetselt. Halvasti valmistatud võtmed kulutavad Sinu lukku, lühendades nii selle tööiga. 

 

3. Õpeta oma lapsele võtmete kasutamist 

Kui lisavõtmed tehtud, õpeta lastele nende kasutamist. Soovitame võtme kinnitada millegi märgatava külge, muidu võib ta kergelt ära kaduda. Sobilik oleks kasutada kaelapaela, mis võimaldab võtmeid turvaliselt kaelas kanda. Kui laps kaelapaela kasutada ei soovi, võib abi leida võtmepaelast - sellisel juhul saab võtme kinnitada klambriga riiete või koolikoti külge.

 

Siiski soovitame pigem kanda võtit endaga kaasas kui koolikoti küljes. Võib juhtuda, et lapsed jätavad koti ilma kontrollita ning võõrastel tekib lihtne võimalus võtmed varastada.

 

Kui võtmeid kaasas kanda ei saa, kasuta vähemalt võtmesaba, mis muudab võtmepundi suuremaks ja kergemini leitavaks - nii on kogemata maha pillatud või kaotatud võtmeid kergem märgata.

 

4. Ka Sinu laps saab kodu turvalisust suurendada 

Lihtne viis turvalisuse tõstmiseks on uksesilma paigaldamine ning lapse õpetamine seda kasutama. Seleta lapsele, kellele tohib ust avada ja kellele mitte ning kuidas käituda juhul, kui võõras ei lahku ukse tagant.  Viimase puhul seleta, kellele tuleks helistada või millistelt naabritelt abi saada

Lisaturvalisust annab uksekettLukuga ukseketti on võimalik kasutada ka siis, kui lapsed on üksi kodus. Nii saavad lapsed ukse ketis hoida ning vanemad saavad avatud ukse vahelt väikese võtmega keti avada.

 

Õpeta oma laps kasutama kodu turvasüsteeme nii, et need moodustaksid ühtse terviku. Signalisatsioon aitab turvalisust tõsta. Kui Sul on lokaalne signalisatsioon, siis kaalu võimalust ühendada see turvafirma teenusega. Hetkel on saadaval mitmeid soodsaid kodule mõeldud turvapakette. Selline lahendus peletab eemale vargad, kes on kerge saagi otsinguil ning kes pole väga põhjalikult ette valmistatud. Turvafirma teenus pakub Sulle lisakaitset ka võtmete varguse puhul.

 

 

Signalisatsiooni koodi võib nimetada võtmeks, mille kasutamist tuleb samuti kontrolli all hoida. Kood peaks olema kergesti mõistetav ja meeldejääv, kuid raskesti arvatav. Signalisatsiooni kasutamist tasub lastele varakult enne kooli õpetada, et vältida valehäiretest tekkinud lisakulutusi.

 

5. Kindlustus Sinu kodule

Kindlustus on üks oluline komponent turvalise kodu loomisel. Kindlustus kaitseb lisaks vargusele ka tulekahju, vee ja äikese tekitatud kahju eest. Korralik lukustus hoiab eemale küll kutsumata külalised, kuid mitte õnnetused.

 

Üldjuhul on vargusest põhjustatud kahjud tunduvalt väiksemad kui vee ja tulekahju korral.


Õpeta lapsi kasutama koduseid elektri- ja tulekustutusseadmeid. Kontrolli kindlasti, et Sinu kodu tulekustutid on taadeldud ning et köögis oleks tulekustutustekk. Õpeta oma lastele, kuidas tulekahju korral käituda ning kuidas tulekahju kustutada. Lisaks kontrolli ka kindlustustingimusi. Kindlustuskahju väljamaksetes võivad vananenud ja taatlemata tulekustutid probleeme tekitada.

 

 

Veekahjud võivad olla tingitud nii naabrite kui ka enda pere tegevusest. Kindlustus katab kahjud, mis on naabritele Sinu pere poolt põhjustanud. Kontrolli, et kindlustus kataks kõik Sinule vajalikud riskid.

 

 

 

Usalda oma lapsi ning tutvusta neile kodu turvalisusega seotud aspekte.
 

Luku-Expert soovitab:
 
 - Lukukomplekt: ASSA 2000
 - Turvalukk: ABLOY 928
 

 

 


 
 
 

 

 

  Artikli märksõnad: Lukustuse turvalisus, kooli algus, võtmete valmistamine, võtmeturvalisus, turvafirma, kindlustus, signalisatsioon, GSM valvesüsteem, laste turvalisus, laste võtmed, turvaline kodu lapsele, lapse turvalisus, võti, võtmed, ukselukk, ukselukud, Abloy lukk, Assa lukk, Assa, Abloy

 

Head Solutions Group OÜ

Priisle tee 10 #6, 13914 Tallinn Tel.: +372 641 0610 Registrikood: 10407435 KMKR: EE100054150 info@lukuexpert.ee
*}
76_1_tk1.png 77_1_Sterling_Logo_Black__Yellow_2016.png 78_1_yale.jpg 79_1_tk_4_1.png 80_1_tk5.png 89_1_amig-logo.png 90_1_192d1a142b7856cdfb0313e6e233a7a8e614b2c2.png 91_1_Besam_Assa_Abloy-logo-AD19ADA843-seeklogo.com.png 92_1_ILOQ_1_logo.PNG 93_1_dorma-logo.png