Blogi | LukuExpert
29.07.2013

Lukusõnastik

Autor: Luku Expert


Kuidas mõista erinevaid lukkudega seotud termineid?
 

 

Elektriline vasturaud
Kasutusel ka nimetusega "elektrivastus". Paigaldatakse olemasoleva luku vasturaua asemele uksepiidas või väravapostis. Võimaldab juhtida luku avamist elektriliselt.

 

Elektrilukk
Lukk, mida juhitakse elektriliselt.

 

Esitahvel
Kasutatakse ka "luku esiplaat" või "luku otsaplaat". On luku see osa, mis jääb nähtavale pärast luku paigaldamist ukselehe sisse.

 

Eurosüdamik

Ehk DIN-lukusüdamik. Spetsiifilise kujuga lukusüdamik, mis sobib europrofiil lukukorpustega (DIN-lukukorpus). Kasutusel on erineva turvataseme, pikkuse ja pinnakattega euro-lukusüdamikke.

 

Individuaalne lukustus

Iga lukk avatakse ainulaadse võtmega, millega ei saa avada ühtegi teist lukku.

Individuaalne lukustus on standardne võtmesüsteem.
 

Katteplaat
Luku katteplaati kasutatakse turvalisuse tõstmiseks õhukestel või mitte eriti tugevatel ustel. Vajadusel saab sellega varjata kahjustusi ukselehel.
 

Kremoon

Teine termin mitme lukustuspunktiga lukule, mida kasutatakse tavaliselt akendel.

 

Käelisus
Ukse käelisus tähendab seda, millises suunas uks avaneb.
Käelisust vaadatakse alati ukse avanemise poolelt - ukse hinged jäävad Sinu poole ning avad ukse tõmmates seda enda suunas.
 

Lingikara

Lingikara on neljakandiline metallist pulk, mis ühendab ukselinke mõlemal pool ust.
Kui Sa vajutad ukselinki, siis lingikara pöörab, viies lukukeele ukse sisse ja tehes seega ukse avamise võimalikuks.

 

Lingirosett
Plaat (ringikujuline, mõnel juhul ovaalne), mis ümbritseb ukselinki. Jääb vastu ust.
 

Lukukomplekt
Siia kuuluvad: lukk ehk lukukorpus, lukuvastus ehk vasturaud, lukusüdamik ning ukse furnituur nagu käepidemed, lingid, väändenupud, võtmekilbid vms.

 

Lukukorpus

Lukk, mis paigaldatakse ukselehe sisse, mitte selle pinnale.
Lukustamine toimub lukukeelega, mis liigub korpusest vasturaua sisse, kui keeratakse võtmest.

 

Lukusüdamik

Kasutusel ka termin "südamik" või "lukupesa". On luku see osa, kuhu sisestatakse võti. Seda nimetatakse kõnekeeles veel ka "lukusilindriks" või "lukuauguks". 

 

Lukusüvis
Ava, mis tehase ukselehe sisse lukukorpuse paigaldamiseks. Joonist, kus on näidatud lukusüvise mõõdud nimetatakse süvistusjooniseks.
 

Peavõti

Ehk Master-võti. Kasutatakse ka terminit "emavõti" või "nullvõti".
See on võti, millega saab avada kahte või enamat lukkude rühma. Sageli on iga rühma jaoks eraldi peavõti ning nendesse rühmadesse kuuluvaid lukke saab igaüht avada veel ka individuaalsete võtmetega (nn. luku "oma võti").
 

Pinnakate

Lukutarvikute metalli värvkate.

 

Riivlukk
Lukk, millel on vedruga riiv.
 

Samakeskne lukustus

Nimetatakse ka "ühe võtme lukustus". Viitab võtmele, millega saab avada kahte või enamat lukku. Selline võti tagab nn „ühe-võtme-mugavuse”, mis kaotab ära vajaduse paljude erinevate võtmete järele.
Lukkude samale võtmele kodeerimist nimetatakse lukkude sarjastamiseks.

 

Sarjastamine

Lukusüsteemi loomine, kus iga lukku saab avada individuaalse võtmega või ühe spetsiaalse võtmega, millega tagatakse selektiivne juurdepääs vastavale alale.
 

Servariiv

Riiv, mis on paigaldatud ukse serva sisse ja mis lukustab ukse kas ülevalt või alt või ka mõlemalt poolt korraga.
Servariivi kasutatakse tavaliselt uksepaari puhul, kui soovitakse, et üks uks jääks liikumatuks või mitteaktiivseks, lastes teisel uksel selle sisse lukustuda.
 

Südamikuava

Koht võtmega lukustataval tootel, kuhu asetatakse võti.
 

Tabalukk

Eemaldatav ja kaasaskantav lukk. Sellel lukul on küljes sang, mis lukustub lukukorpusesse. Tuntud ka nimetusega "ripplukk". Kinnitatakse sageli läbi aasade, mida kutsutakse "rippluku kinnitusaasadeks".
 

Taktiseade
Kasutatakse ka nimetust "ukse koordinaator". Kui on tegemist kahest ukselehest koosneva uksega, siis see seade suleb mitteaktiivse uksepoole esimesena.
 

Tapikaugus
Sageli kasutusel ingliskeelse väljendina "backset".
See on horisontaalne mõõt luku esitahvlist kuni südamikuava keskkohani.
Luku tapikaugust on vaja teada, et valida sobiva sügavusega lukukorpus.

 

Transponder
Elektrooniline seade, mis väljastab unikaalset raadiosignaali. Kui Sa keerad võtit süütelukus, siis autoarvuti saadab võtmele raadiosignaali. Kui võti on õigesti programmeeritud, saadab see tagasi korrektse signaali ja arvuti lubab mootoril käivituda. 
 

Turvalukk
Turvalukud on alati mõlemalt poolt avatavad ja suletavad võtmega. Nii ei saa ka akna kaudu korterisse tunginud varas ukse kaudu ilma võtmeteta lahkuda.
 

Uksekett
Ukse seesmisele poolele paigaldatav uksepiiraja, mis laseb ust avada ainult osaliselt. Nii on võimalik enne ukse avamist välja selgitada, kes ukse taga on.
 

Ukselink
Linki vajutades saad ukse avada. Kui uks on lukus, pead selle eelnevalt võtmest lahti keerama. Ukselink paigaldatakse ukses oleva lukukorpuse külge.
 

Ukselukk
Lukk, millega lukustatakse uks. Lukk vali alati ukse järgi.
 

Uksenupp
Nuppu keerates (mõnikord ka tõmmates) saad ukse avada. Pöördnupud paigaldatakse ukses oleva lukukorpuse külge. Tõmbnupu võib paigaldada ukse või värava pinnale.
 

Uksesilm

Vaateava, mis on puuritud ukse sisse. Uksesilma abil saad näha, mis ukse taga toimub ilma ust avamata. Soovituslik kasutada välisustel.
 

Uksesulgur
Sulgur aitab juhtida ukse avanemist ja sulgumist. Ta lihtsustab uksest liikumist, kindlustab ukse sulgumise ning ka kaitseb ust (näiteks hoiab ära ukse lahtipaiskumise tugeva tuule käes). Uksesulgur paigaldatakse ukselengi või ukse peale.
 

Vasturaud

Kasutatakse ka terminit "lukuvastus". See on metallist plaat, mis sobib vastava luku või riiviga. Luku vastusplaat paigaldatakse ukseraamile ja see nö. püüab lukukeele kinni. Turvalisuse tõstmiseks kasutatakse turvavasturaudu, kus lukukeel on rohkem kaitstud.

 

Võti

Võtmeid kasutatakse lukkude avamiseks ja lukustamiseks.
 

Võtmekilp
Kilp, mis paigaldatakse ümber võtmeava. Selle eesmärk on kaitsta ust kriimustuste eest, mis võivad tekkida võtme lukuauku sisestamisel. Võtmeava kattel võib olla ainult dekoratiivne funktsioon, aga sageli see ka tõstab lukukomplekti turvalisust.
 

Väändenupp
Pöörlev mehhanism, mis aktiveerib ukseluku. Väändenuppu pöörates saab ust avada (erinevalt ukselingist, mida vajutatakse).

 

Väändenupuga lukusüdamik

Sellisel juhul on lukusüdamiku ühte otsa kinnitatud nupp, mis võimaldab avada ust ühelt poolt ilma võtmeta (tavaliselt seestpoolt). Teiselt poolt (väljastpoolt) avatakse lukk võtmega.

 

WC lukk
Korpuslukk, mida kasutatakse tualettruumide ustel. Sellele saab paigaldada wc-lukusti.
 

WC-lukusti
Roheline-punane indikaatoriga lukusti, mida kasutatakse koos wc lukuga. Enamasti on sellel seespool väändenupp, mille abil tualettruumi kasutaja saab ukse seestpoolt lukustada.

 

Ümbersarjastamine

Nimetatakse ka "luku ümberkodeerimine".
Üldiselt tähendab see võimalust lukk osadeks võtta ning luku muugid asendada. Pärast seda on luku avamiseks vaja juba teist võtit. Kasutatakse laialdaselt võtmete kadumise korral.

 

Head Solutions Group OÜ

Priisle tee 10 #6, 13914 Tallinn Tel.: +372 641 0610 Registrikood: 10407435 KMKR: EE100054150 info@lukuexpert.ee
*}
76_1_tk1.png 77_1_Sterling_Logo_Black__Yellow_2016.png 78_1_yale.jpg 79_1_tk_4_1.png 80_1_tk5.png 89_1_amig-logo.png 90_1_192d1a142b7856cdfb0313e6e233a7a8e614b2c2.png 91_1_Besam_Assa_Abloy-logo-AD19ADA843-seeklogo.com.png 92_1_ILOQ_1_logo.PNG 93_1_dorma-logo.png