Blogi | LukuExpert
27.08.2014

Kuidas valida lukku?

Autor: Luku Expert

Kuidas valida õige lukk?

 

 

Luku soetamine on pikaajaline investeering turvalisusesse. Tihti ostetakse lukk kiirustades ning valede omaduste järgi.

 

Kõige levinum ostu mõjutaja on hind: lukk valitakse sageli hinna, mitte turvalisuse ja kvaliteedi järgi. Teisena hinnatakse välimust ning pärast seda turvalisust. Tihti on alles viimased ostuotsuse mõjutajad funktsionaalsus ja kasutusmugavus.

 

Vastupidiselt tavapärasele järjekorrale tuleb lukku valides esmalt lähtuda selle funktsionaalsusest ning kasutusmugavusest, seejärel turvalisusest. Viimasena peaks ostu mõjutama hind.

 

Pea meeles, et luku eesmärk on kaitsta Sinu vara. Odavad ning ebakvaliteetsed lukud seda ei tee!

 

abloy lc200

 

Lukku valides on olulised: 

 

Lukukorpus lc210

1. Funktsionaalsus ja kasutusmugavus
 

Ukseluku valikul on tähtis teada, milleks lukku vaja läheb, kes seda kasutavad ja kuidas neil oleks lukku lihtne kasutada.

 

Välisustele tuleks valida tugevdatud konstruktsiooniga lukk, mis peab hästi vastu suurele kasutuskoormusele ja on kaua töökorras. Lisaks tugevdatud konstruktsioonile peaks selline lukk olema seestpoolt kergesti avatav, et hädaolukorras saaks hoonest tõrgeteta väljuda.

 

Korteri või eramaja välisustele tuleks paigaldada turvalukk. See võib olla multifunktsionaalselt kasutus- ja turvalukk ühes lukus või siis eraldi lukkudena. Välisustel on oluline turvalisus, kuid ka kasutusmugavus. Kõrge turvalisuse tagamiseks kasuta koduuksel lukku, mille ukse seestpoolt avamise funktsiooni on võimalik fikseerida. See laseb Sul kodus olles ust avada seestpoolt ilma võtmeta, kuid raskendab akna kaudu sisenenud vargal ukse kaudu lahkumist.

 

 

wc lukk

 

Siseustel on lukk pigem piirava funktsiooniga. Lukk peab hoidma ukse kinnises asendis, et vältida tuuletõmbust või takistama uksest sisenemist (nt WC). Sellised lukud ei vaja kõiki välisustele mõeldud funktsioone. Siseuste lukud on lihtsad ja tavaliselt palju soodsama hinnaga.

 

 

2. Turvalisus

 

Luku peamine ülesanne on hoida ust turvaliselt ja kindlalt kinni. Siseustel ei ole vaja kõrget turvalisust, kuna ukse konstruktsioon on kerge ja tegemist on juba kolmanda lukustusega pärast trepikoja- ja korteriust.

 

Korteri või eramaja välisuksel peaks olema lukustuse turvalisus kõige kõrgem. Läbi selle ukse sisenetakse privaatsesse ruumi, mida on vaja kaitsta võõraste ja soovimatute külaliste eest. 

 

3. Välimus ehk disain

disainlink

 

Kui kaks esimest punkti on valimise käigus läbi käidud, tuleks keskenduda luku välimusele. Kas Sul on disainile mingeid erinõudmisi? Kas ukselink peaks olema futuristlik või hoopis vanalinnale sobivalt antiikne? Kas link peab olema kollane, läikivalt metalne või hoopis matt?


Lukk peaks sobima ukse välimusega. Eksklusiivsus ja eridisain lisavad uksele väärtust.

 

4. Hind

 

Viimasena tuleks mõelda luku hinnale. Standardlahendused on alati soodsamad kui erilahendused. Lukud, mille tootmis- ja müügikogused on suured, on tavaliselt soodsama hinnaga. Sellistele lukkudele teevad tootjad tihti ka sooduskampaaniaid.

Erilahendused ja -disain tõstavad tavaliselt lukustuse hinda. Kui Sulle vajalik funktsionaalsus ajab hinna liiga kõrgele, küsi soodsamat lahendust. Vahel on asendused võimalikud. Hinna pärast ei peaks kasutusmugavusest ja disainist loobuma. 

 

 

Ühiskondlikud ruumid

 

 

Trepikoja- või büroohoone välisuksel on turvalisus teisejärgulise tähtsusega: siin on olulisemad funktsionaalsus ja kerge väljapääs hoonest (evakueerimistingimused).

 

lukukorpus 8561

 

 

Kaupluste välisustele tuleks paigaldada turvalukk või kasutus- ja turvalukk. Selline uks peab päeval olema avatud ja öösel turvaliselt suletud. 

 

Päevase kasutuse saab lahendada turvalukuga, mille keel on lukustatud lukukorpuse sisse.

 

Teine lahendus on kasutuslukk, millel saab tuuleriivi päeval lukukorpusesse lukustada ja tööpäeva lõpus see vabastada (jääb seestpoolt väändenupuga avanemise võimalus, et viimased kaupluse kliendid saaksid lahkuda).

 

Suure koormusega välisustele (büroohooned, kortermajad, hotellid, kauplused jm) ei soovita me lukku, mille avamiseks tuleb kasutada linki. Link kulub sagedasel kasutusel kiiresti ja vajab varsti väljavahetamist. Siia sobib lukk, mis päeval on avatud või avamine on elektriliselt juhitav.

 

Kohtades, kus ei ole vaja kõrget turvalisust, ei ole mõtet lukule palju raha kulutada.

 

 

 

Lukku valides mõtle sellises järjekorras:

 

  • Funktsionaalsus
  • Kasutusmugavus
  • Turvalisus
  • Välimus ehk disain
  • Hind

 

 

 

Meie soovitame Sulle parima lahenduse, Sina teed õige valiku!

 

 

 

Luku-Expert soovitab:

 

TURVALUKK ABLOY BODAGUARD SL905+961 KILP CR (võti 47mm) +LP781 manteluksele

TURVALUKK ABLOY 428

LUKUKORPUS ABLOY LC200

LUKUKORPUS ABLOY LC204

LUKUKORPUS ASSA 2000

LUKUKORPUS ABLOY 2014

LUKUKORPUS ABLOY 2018

LUKUKORPUS ABLOY LC210

LUKUKORPUS ASSA 8561 EI60

UKSELINK ASSA 1881 MS/HA (lisavedruga)

Märksõnad: lukk, lukud, turvalisus, turvalukk, kasutuslukk, välisuks, siseuks, välisukse lukk, siseukse lukk, wc lukk, ebakvaliteetne lukk, odav lukk, tugevdatud konstruktsiooniga lukk, ukselink, ukselingid, link, lingid, trepikojauks, trepikojauksed


 
 
 

Kaido Sõmer

 
 
 
 
Article keywords: safe, safe box, theft, property protection, protection values, sale of safes, security, safety, loss of valuables, cash. 

LukuExpert OÜ

Tartu mnt. 74, 10144 Tallinn Tel.: +372 641 0610 Registrikood: 10407435 KMKR: EE100054150 epood@lukuexpert.ee
*}
76_1_tk1.png 77_1_Sterling_Logo_Black__Yellow_2016.png 78_1_yale.jpg 79_1_tk_4_1.png 80_1_tk5.png 89_1_amig-logo.png 90_1_192d1a142b7856cdfb0313e6e233a7a8e614b2c2.png 91_1_Besam_Assa_Abloy-logo-AD19ADA843-seeklogo.com.png 92_1_ILOQ_1_logo.PNG 93_1_dorma-logo.png