Blogi | LukuExpert
24.04.2014

Ukselink

Autor: Luku Expert

Kuidas valida ukselinki?

 

 

Keegi ei soovi siseneda uksest, mille lahti tegemine on tülikas ning ebamugav. Selle vältimiseks tuleks enne ukselingi ostmist mõelda erinevatele kasutus- ja mugavuspunktidele.

 

 

Meil on Sulle soovitused millele enne lingi ostmist mõelda!

 

abloy ukselink

Lingi otstarve

 

Tihti kasutatakse ukse avamiseks hoopis võtit mitte ukselinki, hoides lingi arvelt raha kokku. Nii sikutatatakse võtmega uks lahti, mõtlemata, millist kahju see võib teha lukusüdamikule ning võtmele. Selleks, et luku ja võtmete purunemist ära hoida, paigalda uksele link.

 

Enne ukselingi valimist pane paika, millisesse hinnaklassi link võiks jääda. Kui ostueelarve on paigas, on kergem linke selekteerida ning teha lõplik otsus.

 

Ukseliik

 

Lingi valikul lähtu sellest, kuhu keskkonda selle paigaldad. Uksi saab liigitada järgnevalt: sise-, välis-, värava-, liug- või saunauks.

 

Siseustele, kus käidavus ei ole suur, võib paigaldada lihtsamaid ukselinke. Siseustel võib kasutada linke, mis on valmistatud tsingisulamist või alumiiniumist. Sellised lingid on odavamad ja ukselinkide valik on lai.

roostevaba ukselink

Välisustel kasutatakse linke, mille materjal ja pinnaviimistlus on välistingimustes vastupidav. Tavapäraselt on välisukselingid valmistatud messingi põhjal või roostevabast terasest. Sellised lingid on välistingimustes vastupidavad ja näevad head välja ka aastate pärast.

 

Valides väravalinki tuleks lähtuda sellest, et link oleks ilmastikukindel ning kerge.  Väravaraam on sageli valmistatud 40mm nelikant torust ning sinna ei saa paigaldada tavapärast välisukselinki. Sellistesse tingimustesse soovitame alumiiniumist ukselinke.

 

Liuguksele paigalda pinnapealne käepide või kui ruumi ei ole piisavalt, siis süviskäepide.

 

Saunauksele tuleks valida kindlasti puidust nupp või käepide. Teistest materjalidest käepidemed lähevad saunas kuumaks ning ukse avamine on keeruline.

 

Ukseleht

 

Enne lingi soetamist tuleks kindlaks teha millisele uksele linki vajad. Kas tegu on sile- või profiiluksega?


Sileukse puhul on kogu ukseleht puidust või metallist, mõningatel juhtudel on ukse sees väike aken. Profiiluks on valmistatud metallprofiilist ja klaasist. Profiilukse ukseraam on kitsam kui sileukseraam ning paljusid ukselinke ei ole võimalik nii kitsale raamile paigaldada. Profiilustel kasutatakse ukselinke, mis sobivad kitsastele ukseraamidele.

 

 

Interjöör ja disain

 

Selleks, et saavutada terviklik väljanägemine on oluline sobitada ukselink ülejäänud interjööriga. Kas tegemist on moodsa või antiikse keskkonnaga või domineerivad maalähedased või vastupidi kirkamad värvid? Tervikliku välimuse saamiseks tuleb silmas pidada kõiki detaile.

 

 

Disainlink

 

Abloy Tunne on esimene eestimaine disainlink Abloy tootevalikus, mille disainis Mihkel Mäll. Tunne on messinglink, mida võib paigaldada nii sise- kui ka välisustele. Tunnel on palju erinevaid pinnakatteid, mis annavad lingile omapärase välimuse.

 

 

Milline erinevus on ukselingil, uksenupul ja käepidemel?

 

 

 

 

Ukselinki kasutame kohtades, kus uks on tuuleriiviga lukustatud. Linki vajutades liigub tuuleriiv lukukorpuse sisse ja uks avaneb.

 

 

 

 

 

 

 

Käepide on sang, millest on võimalik kinni haarata ning seda tõmmates või lükates avaneb uks. Käepidet kasutatakse rohkem ühiskondlikel hoonetel (koolid, haiglad, kaubanduskeskused jne.), kus käib palju rahvast.

 

 

 

 

Uksenuppu kasutatakse kohtades, kus linki või käepidet ei saa või pole otstarbekas kasutada. 

Uksenupud on fikseeritud (paigalseisvad) või pööratavad. Esimest neist kasutatakse käepideme asendajana, teist lingi asjendajana.

 

Pööratavaid nuppe on otstarbekas kasutada, kui kodus on koer või kass, kes oskab ust lingist avada. Nupu puhul see neil ei õnnestu.

 

 

 

Meie kodulehelt ning kauplustest leiad palju erinevaid linke ja spetsialistid, kes oskavad Sind aidata!

 

 

 

Luku-Expert soovitab:

 

Ukselink Abloy EXO 28/001 ZN/CR

Ukselink Abloy Polarita 16/001 ZN/CR

Ukselink Anloy INOXI 23/002 RT

Ukselink ASSA 1930 MS/KI

Ukselink Abloy 3-19SS/0650 RT

Lükandukse käepide HEAD RT ovaalne 40x120

Uksenupp ASSA 167 CR (pööratav, kahepoolne)

Roostevaba ukselink HEAD 19

Väravalink IBFM 435 MUST

 

 

Märksõnad: 

Ukselink, ukselingid, link, võti, võtmed, uks, uksed, lukusüdamik, siseuks, välisuks, saunauks, väravauks, liuguks, tsinklink, messing, roostevabateras, välisukselink, siseukselink, saunaukselink, väravalink, liugukselink, Abloy Tunne, Mihkel Mäll, Abloy, Assa, alumiiniumlink, käepide, nupp, lukukorpus, võtmepesa, sileuks, profiiluks, metallprofiil, ukseraam, sileukseraam, profiilukseraam, käepideme kuju, messing, tsink, pinnaviimistlus, matt, poleeritud, lukuvastus, uksehinged, pinnakate, lingikeel, uksenupp, südamik.


 
 
 

Kaido Sõmer

 
 
 
 
Article keywords: safe, safe box, theft, property protection, protection values, sale of safes, security, safety, loss of valuables, cash. 

LukuExpert OÜ

Tartu mnt. 74, 10144 Tallinn Tel.: +372 641 0610 Registrikood: 10407435 KMKR: EE100054150 epood@lukuexpert.ee
*}
76_1_tk1.png 77_1_Sterling_Logo_Black__Yellow_2016.png 78_1_yale.jpg 79_1_tk_4_1.png 80_1_tk5.png 89_1_amig-logo.png 90_1_192d1a142b7856cdfb0313e6e233a7a8e614b2c2.png 91_1_Besam_Assa_Abloy-logo-AD19ADA843-seeklogo.com.png 92_1_ILOQ_1_logo.PNG 93_1_dorma-logo.png