Blogi | LukuExpert
14.09.2021

Seda sa võtmete kohta ei tea!

Autor: Riho Ever
Suurus loeb, näivad inimesed uskuvat. Mida suurem, seda parem! Võti, see tähendab. 
 
Suur võti on kindel ja turvaline, eriti kui see on valmistatud tugevast metallist, väike on mõeldud ainult postkastidele,” arvavad paljud inimesed. Nad uurivad võtmeid soetades põhjalikult nende 
mehaanilisi tugevusomadusi, kuid turvalisusele ja võtmete mugavusele ei pööra koduomanikud reeglina piisavalt tähelepanu. 
 
Kui paluda ükskõik kellel võtit kirjeldada, hakkab ta piklikust metallist esemest rääkima. Ometi on see sama hea, kui telefoni kirjeldamiseks kasutada sõnu juhe” ja ketas”. Võti pole enam ammu vahva ese Buratino multifilmist, vaid on läbinud tohutu arengu. 
 
Milline võti on hea võti?  Mida tuleks võtit valides silmas pidada?
 
Suurepärane küsimus, mille vastus koosneb viiest olulisest osast:
 
 • kopeerimiskaitstus
 • tugevus
 • suurus (jah  see loeb!)
 • kasutusmugavus 
 • välimus (jah  ka see loeb!)
 
Lihtsamate lukkude puhul pole lisavõtmete valmistamine kuidagi kontrollitav ja tavaliselt on see ka ebavajalik. Ometi tuleks silmas pidada võtmevalmistuse kvaliteeti  ebatäpne ja kehva kvaliteediga võti rikub kiiresti luku ja tekitab lisakulusid (loe: sul tuleb osta uus võti või veel hullem  uus lukk).
 
Kopeerimiskaitsega võtme puhul varustatakse lukud võtmekaardiga. Oleme võtmekaartidest kirjutanud mitu korda, näiteks siin. Võtmekaart on visiitkaardisuurune kaart, kuhu lukumüüja märgib võtme peitekoodi, võtmeprofiili, võtmete arvu ja lisavõtmete väljastuskuupäeva. Kes iganes su koduukse võtmeid tahab tellida, peab selle kaardi ette näitama. Ilma kaardita ei saa. Palu või põlvili. Näita kas või korteriostu notariaalset kinnitust. Kaarti pole, võtmeid ei saa! Ei ühtegi„aga” ega „miksi”. 
 
Kopeerimiskaitsega võtmed on tavaliselt keerulisemate patenteeritud profiilidega ning lukusüdamikud varustatud muukimis- ja puurimiskaitsetega. Ülikõrget võtmekontrolli vajaval lukustusel kasutatakse spetsiaalset võtmeprofiili ja lisavõtmeid saab tellida ainult luku valmistanud tehasest. 
 
Lisaks mehaanilistele võtmetele kasutatakse elektroonilisi võtmeid. Ehk siis: tere tulemast 21. sajandisse! Elektroonilistel võtmetel on mehaaniliste ees mitmeid eeliseid, umbes nagu e-postil faksi ees. 
 
Ka elektroonilise koodluku koodi võib võtmeks nimetada. Seda on lihtne kaasas kanda ja mugav kasutada  mälu on sul ju alati kaasas (kui just varahommikul ööklubist ei tule, aga see on eraldi jutt). Lisaks on koodi võimalik lihtsalt üle anda sellest mingit märki maha jätmata.
 
Veelgi turvalisemaks (ja moodsamaks!) lahenduseks on elektrooniline võti, kuhu on programmeeritud elektrooniline tuvastamiskood. Lukk avaneb ainult selle lukusüsteemi kuuluva võtmega, millel on lisaks õigele mehaanilisele koodile ka õige ja kehtiv elektrooniline tuvastamiskood. Võtme elektronkoodi ülesanne on muuta võti individuaalseks ja võimaldada kasutajale lihtne ustest läbipääs.
 
Elektronkoodide arv on peaaegu lõpmatu ja seega on iga lukk ja võti maailmas kordumatu.
Magnetkaart, mida igapäevaselt maksevahendina kasutame, on ju samuti võti, mis kassapidajale su iskliku varakambri ukse lahti teeb: kassiir astub sinna korraks sisse, võtab saiapätsi ja piima jagu raha ära, ning kõik on õnnelikud. Sama magnetkaarti saab kasutada ka füüsilise ukseluku avamiseks.
 
Viimasel ajal on laiemalt levinud ka elektrooniline tablettvõti. Tänu unikaalsele turvakoodile oli varem taolise võtme kopeerimine praktiliselt võimatu, ent tänaseks on seadmed tablettvõtmete kopeerimiseks täiesti olemas ja praktilist võtmekontrolli elektroonilised tablettvõtmed enam ei paku.
 
Lisaks tuntakse niinimetatud distantskaarti, mis on vägagi turvaline võti. Selle elektrooniline kopeerimiskaitse ja kasutusmugavus on erakordselt kõrgel tasemel. Sõltuvalt kaardi tüübist toimib taoline võti mõne sentimeetri kuni mitme meetri kauguselt. Nii ei pea kaarti ilmtingimata taskust välja võtmagi, piisab vaid kaardilugeja lähedal olemisest. Kas poleks imeline oma koduuksest sõna otseses mõttes sisse jalutada, eelnevalt jopetasku põhjas kobamata? Eriti toidupoest tulles, kui mõlemad käed on täis raskeid kilekotte?
 
Olgu võti kui kaasaegne ja turvaline tahes, inimliku eksimuse või lihtsalt lolluse eest see paraku ei kaitse. Et võti su kodu tõeliselt hästi kaitseks, tuleb alati meeles pidada võtmeomaniku 10 tähtsaimat reeglit:
 
 1. Ära anna oma võtmeid võõrastele inimestele!
 2. Ära jäta oma võtmeid avalikult laokile!
 3. Ära hoia oma võtmeid nagis jopetaskus!
 4. Hoia koodluku koodi vaid enda teada ning ära seda Facebookis teistega jaga!
 5. Kasuta võtmepaela või vööklambrit!
 6. Ära pane võtmeid mati alla!
 7. Ära pane võtmeid mati alla!
 8. Ära pane võtmeid mati alla!
 9. Ära pane võtmeid mati alla!
 10. Ära pane võtmeid mati alla!
 
Ning loomulikult on alati nutikas meeles pidada ka võtmeomaniku üheteistkümnendat reeglit: parimad lukud ja võtmed saab iga Eesti inimene LukuExperdist! Ootame sind!

Kommentaarid

Nimi
E-post
Kommentaar

LukuExpert OÜ

Tartu mnt. 74, 10144 Tallinn Tel.: +372 641 0610 Registrikood: 10407435 KMKR: EE100054150 epood@lukuexpert.ee
*}
76_1_tk1.png 77_1_Sterling_Logo_Black__Yellow_2016.png 78_1_yale.jpg 79_1_tk_4_1.png 80_1_tk5.png 89_1_amig-logo.png 90_1_192d1a142b7856cdfb0313e6e233a7a8e614b2c2.png 91_1_Besam_Assa_Abloy-logo-AD19ADA843-seeklogo.com.png 92_1_ILOQ_1_logo.PNG 93_1_dorma-logo.png