Blogi | LukuExpert
06.09.2012

Kõrvalhooned 2. osa

Autor: Luku Expert

 

Maja kõrvalhoonete vastupidav uste ja seinte konstruktsioon

 

 

Vastupidavatel lukkudel on küll oluline osa kõrvalhoonete turvalisuses, ent kui vargal on võimalik siseneda läbi nõrga ukse või seina, teeb ta hoopis seda ning lukust on vähe kasu.

 

Lahtimurtud kõrvalhoonete uksed on tihti vanad, valmistatud näiteks papist või vineerist. Hoides selliste uste taga oma vara, peate olema valmis asjaoluks, et ühel päeval võite leida eest lõhutud ukse ning tühja ruumi.

 

Ukse kindlustamine nõuab küll rahalisi väljaminekuid, ent kahju ilmajäädud asjadest ning närvikulu võivad olla kordi suuremad.

 

Kuid ka ainult ukse tugevdamisest ei piisa. Viletsate seinakonstruktsioonide korral võib varas siseneda just läbi nõrgima koha seinas.


korvalhoonete-turvalisus

 

Ärge laske kurikaelu oma vara kallale – lisaks turvalisele lukule kindlustage oma kõrvalhoonete uksed ja seinad. 

 

Turvaline uks

Me ei soovita Sul paigaldada kümneid eurosid maksvat lukukomplekti vanale ja ebakvaliteetsest materjalist valmistatud uksele. Tugevda kuuri ja selle ukse konstruktsioone nii, et need pakuksid vajalikku kaitset sissetungi vastu. Kindlusta ukse välispinda ning vajadusel tugevda konstruktsiooni või lisa uksele paksust.
 

Ukse hinged

                

Vaata üle ukse hinged – kas need on piisavalt turvalised? Kindlusta, et ust ei saaks suletud asendis hingedelt maha tõsta.

 

Tihti kasutatakse ukse pinnale kruvidega paigaldatavaid hingi; neid on aga lihtne maha keerata ja ust hingede poolelt avada. Selleks, et midagi sellist vältida, kinnita ukse ülemisse serva liistud, mis takistavad ukse kinnises asendis ülespoole liikumist. Vähemalt üks hinge kruvidest asenda 5 mm poldi ja mutriga, et ust ei oleks võimalik väljapoolt avada. 

Uks peab piida sisse minema ilma tõrgeteta. Liiga paksud tihendid vajavad ukse sulgemiseks lisasurvet ning hoiavad lukukeele liiga pinges. Selline jõuga sulgemine väsitab ajapikku nii ust kui ka lukku ning lukumehhanismi töös võib tekkida tõrkeid.
 

Turvatapid

Kui kuuri uks avaneb väljapoole ja hingedele on ligipääs, tuleb hingede poolele paigaldada turvatapid. Need on terasest tihvtid, mis puuritakse ukse sisse või kinnitatakse tugevalt ukse sisepinnale. Ukse sulgudes siseneb väljaulatuv tihvti ots uksepiidas olevasse avasse. Kui tihvtid ei ole väljapoolt märgatavad, on uks hingete poolt korralikult kindlustatud.

 

                                  

 

 

Seinte konstruktsioon

Kuuride turvalisuse kõige suuremaks probleemiks on aga nende kerge ehitus. Kui kuuris säilitatakse jalgrattaid, muruniidukit, elektrilisi ja mootoriga kalleid tööriistu, tuleb kuuri konstruktsiooni ka vastavalt tugevdada.

Ainult ukse tugevdamisest ja lukustuse parandamisest ei piisa, sest siis satub rünnaku alla mõni nõrgem koht kuuri seinas.

 

 

Lukusta oma jalgrattad, muruniidukid ja muud väärtuslikud aiatöömasinad turvaliselt kuuri konstruktsioonide külge. Kasuta selleks karastatud ketti ja tabalukku ning mis kõige olulisem, tee seda igapäevaselt. 

 

Alusta kuuri turvalisuse tõstmist kõige nõrgema lüli kõrvaldamisega: tugevda seinakonstruktsioone sealt, kus vaja. Kontrolli ka seda, et vargal ei oleks võimalik siseneda katuse või pööninguluugi kaudu ning vajadusel tugevda neid. 

 

Väärtesemete kapp

Kui kuuri ehituslik pool on liiga kerge, ehita sinna eraldi väärtesemete kast või kapp. See peaks olema tugev ning kinnitatud kuuri konstruktsioonide külge. Soovitame selle varustada automaatselt lukustuva lukuga, mis sulgedes läheb ise lukku.

 

Peamine on see, et taolist kasti või kappi oleks Sul mugav kasutada. Selleks, et väärtuslike esemete võtmine ja sinna panemine toimuks igapäevaselt, peab selle kasutamine olema lihtne. 

 

Kui Sa ei taha ise ehitamisega vaeva näha, kasuta mõnd olemasolevat raudkasti või -kappi. Meie soovitame jällegi valida selline, mis on automaatselt lukustuva lukuga. 

 

 

Ära unusta ust sulgeda. See võib tunduda elementaarne, ent statistika kinnitab, et suur osa vargusi pannakse toime lukustamata uste tagant - nii ei ole kindlustatud konstruktsioonidest ja tugevast uksest mingit kasu, kui see on lukustamata jäetud.

 

 

Luku-Expert soovitab:

 

 - Ukse turvatapp

 - Iselukustuv lukk

 

 

 


 
 
 

 

Artikli märksõnad: Turvaline uks, tugevad seinad, ukse turvatapp, ukse hinged, iselukustuv lukk, lukk, kodu turvalisus, turvaseif, seif, turvakapp, raudkapp, raudkast, sissemurdmine, kõrvalhooned

Head Solutions Group OÜ

Priisle tee 10-6, 13914 Tallinn Tel.: +372 641 0610 Registrikood: 10407435 KMKR: EE100054150 info@lukuexpert.ee
*}
76_1_tk1.png 77_1_Sterling_Logo_Black__Yellow_2016.png 78_1_yale.jpg 79_1_tk_4_1.png 80_1_tk5.png 89_1_amig-logo.png 90_1_192d1a142b7856cdfb0313e6e233a7a8e614b2c2.png 91_1_Besam_Assa_Abloy-logo-AD19ADA843-seeklogo.com.png 92_1_ILOQ_1_logo.PNG 93_1_dorma-logo.png