Blogi | LukuExpert
31.07.2018

5 punkti, mida silmas pidada valides lukku

Autor: Luku Expert

Luku soetamine on pikaajaline investeering oma kodu ja vara turvalisusse. Kogemus on näidanud, et tihti kiputakse ostma lukk kiirustades ning valede omaduste järgi, teadmata tegelikult lukkude erinevusi.

 

Suurim ostu mõjutaja on peaaegu eranditult toote hind - lukk valitakse sageli hinna, mitte kvaliteedi ja turvalisuse järgi. Teisena hinnatakse välimust ning pärast seda turvalisust. Tihti on alles viimased ostuotsuse mõjutajad funktsionaalsus ja kasutusmugavus.

 

Vastupidiselt tavapärasele järjekorrale tuleb lukku valides esmalt lähtuda selle võimalustest ning kasutusmugavusest, seejärel turvalisusest. Viimasena peaks ostu mõjutama hind.

 

Pea meeles, et luku eesmärk on kaitsta Sinu vara. Odavad ning ebakvaliteetsed lukud seda ei tee!


 

  1. Vajadustele vastav lukk!

 

Ukseluku valikul on tähtis kaardistada vajadused - milleks lukku vaja läheb, kes seda kasutavad ja kuidas neil oleks lukku lihtne kasutada.

 

Tänapäeval on luku valik läinud väga kirjuks ning raske on leida nende seast sobivat. Funktsionaalsuselt on vajalik enne ostu selgitada välja, kas lukk peaks olema mehaaniline või elektrooniline? Võtmega avatav või elektrooniliselt? Mehaanilised lukud jagunevad peamiselt turva- või tavalukkudeks, iselukustuvateks või võtmega keeratavateks. Lisaks tuleb veel tähelepanu pöörata, kas tasuks võtta patenteeritud võtmekontrolliga lukusüdamikk või mitte?

 

Kui oled ehitamas oma kodu ning valimas ka sobivat välisust, on kõige mõistlikum valida lukk välja enne ukse tellimist - see võimaldab sul leida kõige paremini sobiva luku vastavale uksele. Välisustele tuleks valida tugevdatud konstruktsiooniga lukk, mis peab hästi vastu suurele kasutuskoormusele ja on kaua töökorras. Lisaks tugevdatud konstruktsioonile peaks selline lukk olema seestpoolt kergesti avatav, et hädaolukorras saaks hoonest tõrgeteta väljuda.

Korteri või eramaja välisustele tuleks paigaldada turvalukk. See võib olla multifunktsionaalselt kasutus- ja turvalukk ühes lukus või siis eraldi lukkudena. Välisustel on oluline turvalisus, kuid ka kasutusmugavus. Kõrge turvalisuse tagamiseks kasuta koduuksel lukku, mille ukse seestpoolt avamise funktsiooni on võimalik fikseerida. See laseb Sul kodus olles ust avada seestpoolt ilma võtmeta, kuid raskendab akna kaudu sisenenud vargal ukse kaudu lahkumist.

 

Ehkki internetis on võimalik paljude soovituste seast leida endale sobivaim lahendus, tasub alati enne ostmist pöörduda ukselukkudele spetsialiseerunud poodidesse, et saada kõige kindlamad ja asjakohasemad soovitused.

 

2. Luku turvalisus

 

Luku esmane ülesanne on lukustada uks ning hoida Sind ja Sinu vara turvaliselt ja kindlalt kaitstud. Korteri või eramaja välisuksel peab olema lukustuse turvalisus kõige kõrgem hoones ning ühtlasi peab see olema samal tasemel kõigil välisustel, sest uks on täpselt nii tugev kui on selle nõrgim lüli.

 

3. Lukkude sarjastamine

Lukkude sarjastamine tähendab lihtsustatult, et üks võti võib avada mitut ust ning mitme võtmega võib avada vaid ühe ukse. Selline võimalus suurendab kasutajamugavust ning vähendab võtmekimbu vaeva. Iga võtmeomanik pääseb sisse vaid talle ettenähtud ustest ja samas on võtmekimbus vaid üks võti.

Lukkude sarjastamine teeb Sinu elu mugavaks. Sama võtmeprofiiliga lukke on võimalik sarjastada ühele võtmele - see säästab Sind suure võtmekimbu kaasaskandmisest.

 

Lukkude sarjastamine on hõlpsasti kasutatav nii kontoris, korteris kui ka eramus. Kortermaja puhul võimaldab selline lukkude sarjastamine korteriomanikul näiteks avada nii trepikoja, postkasti kui ka korteri ukse ühe sama võtmega. Ka eramute puhul on sarjastusega võimalik luuga erinev ligipääsude hulk vastavalt pereliikme soovile - näiteks pereisa pääseb ligi kõigile ustele, ent laps ei pääse ligi abiruumidesse ja garaaži.

 

 

4. Luku hind

 

Luku maksumus on detail, millele tuleks lukku valides mõelda viimasena. On loomulik, et standardlahendused on soodsamad kui kõrgekvaliteetsed ja erilahendused. Üldiselt on tavaks, et lukud, mille tootmis- ja müügikogused on suured, on tavaliselt soodsama hinnaga. Sellistele lukkudele teevad tootjad tihti ka sooduskampaaniaid. Erilahendused ja -disain tõstavad tavaliselt lukustuse hinda. Kui Sulle vajalik funktsionaalsus ajab hinna liiga kõrgele, küsi alati soodsamat lahendust, vahel on asendused võimalikud. Hinna pärast ei peaks kasutusmugavusest ja disainist loobuma.

 

5. Luku kopeerimiskaitstus

Kvaliteetsemad lukuosad tagavad lukkude parema turvalisuse. Luku üks tähtsamaid komponente on võti. Sealjuures mängib ka võtme kvaliteet turvalisuse juures oma rolli, mistõttu lubab näiteks Abloy oma võtmeid juurde teha ainult selleks volitatud edasimüüjate juures ja üksnes võtmekaardi ettenäitamisel. Kaardile on tavaliselt  märgitud võtmekood, kaardi väljastuskuupäev ja võtmete arv.

 

Võtmekaardi abil on sul võimalik omada kontrolli selle üle, kui palju võtmeid sinu koduukse jaoks tehtud on. Nii saad kindel olla, et uut korterit üürides annab omanik kõik olemasolevad võtmed sinu kätte, uut kodu soetades ei jää mõni võti vanale omanikule või võõras ei saa sinu võtit korraks „laenata“, et endale samasugust teha. See on ka põhjuseks, miks ilma võtmekaardita ei ole võimalik võtmeid juurde teha: me tagame sellega sinu ja su vara turvalisuse.


 

Kuna antud võtmed on patenteeritud Abloy poolt, ei ole õigust kellelgi teisel ka toota selliseid võtmeid.  Kuid võtmekaart on üsna pisike dokument, mis võib väga kergelt ära kaduda. Kõige lihtsam lahendus on muidugi hoida kaart kogu aeg ühes kindlas kohas (näiteks seifis). Kui aga kaart ongi teadmata kadunud ja kõikvõimalikud peidukohad on mitu korda läbi otsitud, jääb üle kaks võimalust: kas vahetada südamik välja või see ümber kodeerida ehk sarjastada (tihtipeale odavam valik). Mõlemal juhul saad endale uued võtmed koos uue võtmekaardiga. Vanad võtmed nii-öelda kaotavad kehtivuse ja nendega enam uksi avada ei saa.

 

Seega on turvakaardiga kaitstud südamik parim lahendus, kuidas võtmete arvul silma peal hoida. Tänu turvakaardile tead täpselt, mitu koduvõtit sul linna peal ringi jalutab!

 

Lukku valides mõtle sellises järjekorras:

 

  • Funktsionaalsus

  • Kasutusmugavus

  • Turvalisus

  • Välimus ehk disain

  • Hind

 

LukuExpertis oskame alati soovitada just Sulle sobivaid lahendusi!

 

 

 

76_1_tk1.png 77_1_tk2.png 78_1_tk3.png 79_1_tk_4_1.png 80_1_tk5.png 89_1_amig-logo.png 90_1_192d1a142b7856cdfb0313e6e233a7a8e614b2c2.png 91_1_Besam_Assa_Abloy-logo-AD19ADA843-seeklogo.com.png 92_1_iLOQ_logo_RGB_white2.png 93_1_dorma-logo.png