Blogi | LukuExpert
18.10.2012

Jäätunud lukk

Autor: Luku Expert

 

Kuidas vältida luku jäätumist 

 

Me kõik teeme ettevalmistusi talve saabumiseks, et külm aeg võimalikult probleemidevabalt mööda saata. Kes soojustab aknaid, kes hangib küttepuid; mõned koovad sokke. Meie soovitame tähelepanu pöörata ka lukkude hooldusele.

 

Kes varem ei ole miinuskraadidega ukse taha külmetama jäänud, ei pruugi mõista taolise olukorra tõsidust - niiskuse ja sellele järgneva külmaga võib lukk üsna kergelt ära jäätuda. Kui proovid jäätunud lukku avada, võid võtme hoopis ära murda. 

 

Jäätunud lukk
Peamiselt juhtub midagi nii õnnetut vanemate autolukkude või ripplukkudega, harvemini ka ukselukkudega. Esimeste külmade ilmade saabudes pöörduvad meie poole kliendid, kellel on võti luku sisse ära murdunud või lukk hoopis katki läinud.

 

Kinnitame Sulle, et lukkude jäätumist on võimalik ära hoida.

 

Jäätunud lukk 

 

Peamine põhjus, miks lukud üldse jäätuvad, on niiskus. Kui väljas on veel plusskraadid, on õhus palju niiskust ja sademeid, miinuskraadide saabudes kipub see niiskus külmuma. 

 

Kaitse lukke sademete eest

 

Selleks, et suuremat niiskust lukkudest eemale hoida, kaitse neid otsese vihma, lume ja lörtsi eest. Kui vesi pääseb luku sisse, on üsnagi tõenäoline, et külmade tulles see ka sinna jäätub.

 

Autolukkudel on tavaliselt tolmukaitse, mis takistab mustuse otsest ligipääsemist, kaitstes sealjuures lukku vihma eest. Kui autoluku katik on katki, tuleb see asendada uuega. See kehtib vanemate autode kohta, sest uuemaid avatakse enamasti kaugjuhtimispuldist, mis säästab lukku.

 

Üks peamisi võtme katkikeeramise kohti on bensiinipaagi korgi lukud. Nende jäätumist põhjustab bensiinis oleva vee aur. Selle probleemi vastu aitab De-Icer lukuõli, mis kannab lukku pihustades sealt välja niiskuse, ise samal ajal lukku ka õlitades.

 
 
Luku õlitamine

 

Õlita kindlasti oma lukke enne külmade tulekut. Õlitamine on kasulik, sest õli moodustab metallosade pinnale õhukese kaitsekihi ning miinuskraadide tulekuga niiskus ei külmu liikuvate osade vahel nii kõvasti kinni. Korralikult õlitatud lukku on võimalik kasutada ka pärast jää tekkimist.

 

Maja välisukse lukke võiksid õlitada kolm korda aastas: esimene kord enne külmade tulekut, siis südatalvel ning hiljem ka kevadel. Kui uksel on suur käidavus, õlita seda igakuiselt.

 

Siinjuures jälgi, et valid õige lukuõli. Ära kasuta tundmatuid õlisid ja määrdeid, mille toimes Sa ei ole kindel. Oliiviõli on tervisele kasulik, ent luku puhul vali just temale ettenähtud õli. Võib juhtuda, et pärast tundmatu õli kasutamist tuleb lukk läbi pesta. 

 

Pese lukust mustus välja

 

Kui juhtub, et lukku õlitades muutub lukku sisestatud võti mustaks, on lukus arvatavasti palju mustust. Sellisel juhul tuleb mustus lukust eemaldada. Puhastamiseks sobib lukuõli. Tee nii: pihusta õli lukuavasse, sisesta võti lukku ning tõmba sealt välja. Puhasta võtit tupsuvaba lapiga ning korda protsessi, kuni väljatõmmatav võti ei ole enam määrdunud. Eemalda üleliigne õli.

Abloy tabalukud

 

Kui kasutad tabalukku ehk ripplukku välistingimustes, soovitame Sulle Abloy tabalukku. Selle luku mehhanism koosneb tihvtmuukide asemel ketasmuukidest (ketasmuugid on üksteise suhtes pöörduvad, mille tõttu ei jäätu need omavahel nii tugevalt kui tihvtid). 
 
Karmide välistingimuste jaoks on Abloyl spetsiaalne ilmastikukindlate lukkude seeria. Taolised lukud kannatavad välja nii jää, lume, tolmu, kui ka pori. 
 

Kui lukk on juba jäätunud

 

 

Mida teha olukorras, kui lukk on juba jäätunud ning tagantjärgi tarkus ei aita?

 

Lukusula

 

Lukku aitab lahti saada lukusula. Selline vedelik sulatab jää ning kannab niiskuse lukust välja, samal ajal lukku õlitades. 

 

Kuumus

 

Kui lukusula ei ole käepärast, on tabalukke võimalik avada ka kuumusega. Sellisel juhul tuleb lukk keeva veega üle valada või soojendada leeklambiga. Lahtise tulega ümber käies ära unusta järgida tuleohutuseeskirju.

 

Kui said luku lahti, vii see sooja ruumi ning soojenda nii kaua, kuni niiskus on lukust aurustunud. Pärast õlita kindlasti lukku ning võid selle uuesti kasutusele võtta. Loodetavasti järgmine kord Sa järgid juba meie eelnevalt mainitud soovitusi ning ei lase lukul jäätuda. 

 

Kasuta loovust

 

Kui Sa oled sõitnud näiteks suvilasse ning keevat vett või leeklampi ei ole saadaval, on üheks võimalikuks pääseteeks luku soojendamine. Proovi autost midagi sooja leida, millesse lukk mähkida nii, et võtmeavale on endiselt ligipääs. Kasuta tulemasinat luku soeejendamiseks või proovi auto sigaretisüütajat korduvalt kuumutades ja vastu lukku suruda. Sellisel viisil saad luku üles soojendada ning jää lahti murda.

 

Abloy lukkude puhul saab võtit soojendades seda soojust luku sisse kanda. Soojenda võtit tulemasinaga või peo sees ning kanna soojus võtmega edasi. Taoline protsess võtab üsna kaua aega, ent hädaolukorras aitab see probleemi lahendada.

 

Kokkuvõtteks:

 

Järgi neid tähtsamaid punkte ning Sinu lukk töötab talvel korrektselt.

 

  • Kaitse lukku otseste sademete eest
  • Õlita lukku enne külmade saabumist
  • Õlita lukku paar korda talve jooksul
  • Luku lahtisulatamiseks kasuta lukusula
  • Võta tabalukk aeg-ajalt sooja ruumi ning soojenda seda niiskuse eemaldamiseks. Õlita lukku enne kasutuselevõttu
  • Kasuta ainult õiget lukuõli
 

Luku-Expert soovitab:
 
  •  Lukuõli
  •  Abloy tabalukk
  •  Lukusula
  •  De-Icer

 

 

 


 

 
 

 


 

 

 

 
. Artikli märksõnad: Jäätunud lukk, kinnikülmunud lukk, luku lahtisulatamine, külmunud lukk, jäätunud luku avamine, külmunud luku avamine, tabalukk, lukuõli, lukusula, niiskuse eemaldaja, kaitse külmumise vastu, luku kasutamine talvel, murdunud võti, Abloy tabalukk, Abloy

Head Solutions Group OÜ

Priisle tee 10 #6, 13914 Tallinn Tel.: +372 641 0610 Registrikood: 10407435 KMKR: EE100054150 info@lukuexpert.ee
*}
76_1_tk1.png 77_1_Sterling_Logo_Black__Yellow_2016.png 78_1_yale.jpg 79_1_tk_4_1.png 80_1_tk5.png 89_1_amig-logo.png 90_1_192d1a142b7856cdfb0313e6e233a7a8e614b2c2.png 91_1_Besam_Assa_Abloy-logo-AD19ADA843-seeklogo.com.png 92_1_ILOQ_1_logo.PNG 93_1_dorma-logo.png