Blogi | LukuExpert
22.12.2020

Kes lukku ei hoolda, see...

Autor: Luku Expert
Tarkuse ema olevat kordamine ja küllap ongi. Lukkude maailmas on tarkuse ema aga hoopis hooldus. Regulaarne ja sihipärane hooldus! Nii kui luku tähelepanuta jätad, on häda käes. Hea lukk on nagu inimene: sul võib olla maailma kauneim naine või mees, kui talle aga õhku, valgust ja toitu ei annajääb vaeseke kängu.
 
Õnneks on lukk inimesest kannatlikum ja tema eest ei pea tingimata iga päev hoolitsema. Lukkude hooldamise sagedus sõltub nii kasutamise tihedusest kui ümbritsevast 
keskkonnast. Ehk mida rohkem lukke keerad, seda sivem need ära väsivad. Ja mida raskemates ilmastikutingimustes su lukk peab ellu jääma, seda tähelepanelikumalt tuleb selle tervist jälgida.
 
Eramajade ja korteriuste lukke tuleb hooldada üks kuni kaks korda 
aastas. Tiheda kasutusega ukselukud  näiteks korrusmajade välisustel  tahavad tihedamat õlitamist, kuni neli korda aastas. Veelgi sagedamat hooldust (soovitatavalt 
korra kuus) vajavad aga keerulistes tingimustes või tolmuses keskkonnas paiknevad lukud. Vaevalt su lukud polaarjoonel on, kuid ka näiteks autoteede lähedus on luku jaoks keskmisest karmim keskkond.
 
Kui lukku hooldama hakkad, väldi klassikalist” õli. Loomulikult ei lähe sa päevalilleseemneõliga oma ukseluku kallale, ent ka tavalised määrdeõlid ei pruugi talle meeldida, sest kipuvad tehases lisatud spetsiaalmääret eemaldama ja tõmbavad mustust ligi. 
 
Samuti tasub populaarsest WD-40-nimelisest tootest hoiduda. See küll puhastab, ent ei määri” piisavalt ja seda viimast on su lukul sama palju vaja kui puhtust. Lukusüdamikke on vaja 
vähemalt korra aastas spetsiaalse lukuõli või -määrdega hooldada. Hingede ja 
lukukeelte jaoks on olemas just nende jaoks mõeldud vaseliin või koguni rasv, mida toodab näiteks ASSA.
 
Loomulikult pole luku õlitamisest kasu, kui samal ajal ust üle ei kontrolli. Uks peab käima sujuvalt, ei tohi olla liiga tihedalt vastu raami ning muidugi tuleb jälgida, et uks ära ei vajuks. Viimasel juhul tuleb uksehingi reguleerida. 
 
Ka ukselinke on soovitatav aeg-ajalt määrida, täpsemalt lingi ja roseti vahelist ala  peamiselt selleks, et uks ebameeldivalt ei kriuksuks ja lukk kauem vastu peaks. Ning loomulikult peab ukse sulgur olema korralikult hooldatud ja reguleeritud, vastasel juhul võib uks liialt suure jõuga kinni prantsatada. Esiteks ajab selline pauk üles vanaema, kes elutoa diivanil päevaund kaifib. Teiseks rikub taoline asi ust ning võib su kallihinnalise luku ära rikkuda. Valesti reguleeritud uks võib ka üldse mitte sulguda ning sellisel juhul pole sul lukku vajagi! Kutsumata külalisted võivad rahulikult vanaema selga võtta ning tuhatnelja ajama panna.  
 
Niisiis  suhtu ukselukku nagu oma lapsesse. Kammida ja toita tuleb teda vähem, aga päris ilma hooleta ei pea ka kõige vingem lukk vastu. 

Kommentaarid

Nimi
E-post
Kommentaar

LukuExpert OÜ

Tartu mnt. 74, 10144 Tallinn Tel.: +372 641 0610 Registrikood: 10407435 KMKR: EE100054150 epood@lukuexpert.ee
*}
76_1_tk1.png 77_1_Sterling_Logo_Black__Yellow_2016.png 78_1_tk3.png 79_1_tk_4_1.png 80_1_tk5.png 89_1_amig-logo.png 90_1_192d1a142b7856cdfb0313e6e233a7a8e614b2c2.png 91_1_Besam_Assa_Abloy-logo-AD19ADA843-seeklogo.com.png 92_1_ILOQ_1_logo.PNG 93_1_dorma-logo.png